Jdi na obsah Jdi na menu
 


Podání ruky v roce 1945

4. 12. 2012

Je to článek z roku 1970

Podání ruky v roce 1945

Pomalu před třemi desítkami let, na jaře 1945 kdy se blížil konec druhé světové války, se stala ve své podstatě věc nevšední  - úzká spolupráce mezi do jižních Čech dislokovanými maďarskými jednotkami a českými antifašisty.

Co se vlastně událo v osvobození předcházejících měsících a týdnech? Na jaře 1945 v Týnu nad Vltavou a okolí se zdržující víc než 300 členná maďarská jednotka úzce spolupracovala s 2. partyzánskou skupinou Šumava. Již v dubnu provedli několik bojových akcí ,ničili německé vysílačky a se zbraní v ruce bránili obyvatelstvo před pořád nebezpečnými skupinami SS. Maďarští vojáci obyvatelstvo Týna a revoluční orgány jak dokazují objevené spisy a fotografie všemožně podporovali. Osvobození město slavilo 10.května a na hlavním náměstí města defilovali Maďaři v plné zbroji po boku s českými ozbrojenci jako spojenci.

 

Úryvek z knihy Matyáse Somogyiho Stalo se v  jižních Čechách...

Ve vsi Koloděje byli tehdy maďarští vojáci a tzv. národní hosté-němečtí uprchlíci. Tito „hosté“ si všimli, že dva maďarští vojáci předali jednomu kolodějskému občanu zbraně a munici. Případ okamžitě hlásili německému veliteli, který na dvoře zámku, za přítomnosti německých vojáků a před zraky obyvatel, tyto ,,zrádce“ do krve zbičoval. Podle svědectví kroniky nacisté pak ztýrané vojáky v blízkém úvoze popravili. Fašisté k výkonu popravy přinutili další maďarské vojáky. Za touto popravčí jednotkou stály SS mani s nataženými samopaly, připraveni k zásahu kdyby Maďaři neuposlechli rozkazu…..

Po odchodu fašistů  se národní výbor postaral, za široké účastí občanů i maďarských vojáků, o důstojný pohřeb obou vojáků. V obci bylo k úhradě nákladů na pohřeb vybráno 9600korun.

Po 26 letech se na tato místa přišel podívat bývalí setník maďarské královské armády Mátyás Somogyi který napsal do již zmiňovaného úryvku …

Dřevěné kříže za šestadvacet let zchátraly, přilby se ztratily…. Kolodějští toto místo dodnes nazývají ,,U Maďarů“.

Po navázání vztahů s některými z bývalých maďarských vojáků, kteří se často vraceli do Týna nad Vltavou, bylo rozhodnuto vybudovat nad hroby reprezentativní pomník, na jehož vzniku mají největší zásluhu příslušníci vojenského útvaru v Týně nad Vltavou a místní  Svaz Protifašistických Bojovníků.

 

01.jpg

   

02.jpg

  

03.jpg

 

04.jpg

 

  Pomník jsme navšívili 27.4.2013 a provedli jsme úklid a čištění pomníku. Pomník chceme navštěvovat i nadále, protože nebýt lokálních iniciativ maďarských vojáků na Vltavotýnsku mohl se květen 1945 zde odvíjet daleko horším směrem.

 

kolodeje-13-008.jpg

 

  Stav pomníku k 27.4.2012

 

 Zdroj:

http://www.severniceskobudejovicko.estranky.cz