Jdi na obsah Jdi na menu
 


Rájov 1945

8. 1. 2013

  V posledních týdnech druhé světové války mezi sovětskými a americkými jednotkami uvízlé jednotky Wehrmachtu uskutečnily několik významných odporů. V oblasti se zdržovaly i maďarské jednotky. Němci jim, ale nedůvěřovali a snažili se je odzbrojit, dezertéry popravovali. V jižních Čechách se totiž někdy honvédi přidávali k povstaleckému hnutí .

   V obci Rájov maďarští vojáci nejen předávali zbraně, ale přidávali se i k povstalcům. Pod vedením štábního praporčíka (zászlós) Balázs Lajos-e odzbrojili německou stráž mostu na Moldvě (Vltavě) a převzali kontrolu nad přilehlými cestami.
Fatální chybou se stalo, že hromadně se vzdávající německé vojáky propouštěli.  Mezi nimi se schovávali vojáci SS, kteří se poté vrátili s celými svými jednotkami a zaútočili ze zadu. Ve více jak hodinové přestřelce proti německé přesile padlo pět honvédů a sedm českých vlastenců, které poté němci nechali zahrabat v příkopu u hřbitova.
Po kapitulaci Německa mrtvé exhumovali a identifikovali. Podle záznamu zde položili své životy štáb.prap. Balázs Lajos(zászl),vojíni Bencze Pál, Krivjanek György(honv), desátník Berkes Mátyás(tized), četař Gergely Mihály(szakvez) jejichž rakve spolu s rakvemi českých hrdinů byly smutečním pochodem přeneseny na hřbitov v sousední obci Zlatá Koruna.
Podle očitých svědků pochodu potkal pochod americkou jednotku která v zástupu se složenými helmami vzdala mrtvým hold. U hrobů přikryli rakve maďarskými a českými vlajkami, zazněly obě hymny a poté se světskými a vojenskými poctami byly rakve uloženy k věčnému odpočinku.

 

  Tento příspěvek je překladem článku autorství uživatele "Bblogger Volk" nalezeného na stránkách MAGYAR EMLÉLEK A VILÁGBAN. K článku se vyjádřil také svědek událostí z roku 1945, překlad jeho příspěvku zní:


  V období mezi lednem a květnem 1945 jsem pracoval v Krumlově v továrně W.M., která tam byla přeložena. Události, které popisujete, se udály někdy na začátku května protože jsem o nich tenkrát slyšel, říkalo se že tam padlo 16 maďarských vojáků. V okolí se na více místech zdržovali maďarští vojáci (na vesnicích, samotách, usedlostech) navštívili nás i na naší ubytovně která tehdy byla v Schinkově továrně na dřevo.A tehdy jsem i já osobně viděl od Krumlovského nádraží prchající SS vojáky na koních směrem k protektorátní celnici. A proto vždy se zájmem sleduju a čtu články, které se týkají tohoto případu, zdali se o něm nedovím něco víc.


S úctou Sárvizi.

 

hrbitov-zlata-koruna.jpg